Про гейхери та гейхерели

Гейхера (Heuchera) - це невибагливий трав'янистий багаторічник сімейства каменяломкових, названий так на честь німецького лікаря і ботаніка Йоганна Генріха фон Гейхера (1677-1746), що жив у XV столітті. Гейхери були відкриті понад 250 років тому у Північній Америці, і на своїй батьківщині мають ще одну маловідому назву – «Гірська Герань». Також поширена назва "Коралові дзвіночки" (Coral Bells) - так гейхеру називають за дивовижну форму квітів, що дійсно нагадують різьблені коралові дзвіночки.

Довгий час гейхери були дуже непоказними кущиками, що зростали переважно в тіні дерев і скель. Але десятиліття селекції подарували світу неймовірну кількість фарб, розкривши потенціал цих колись малопомітних скромників. Сьогодні існує понад півсотні видів, а загальна кількість сортів гейхер, та їх штучно виведених гібридів гейхерелл, не піддається обчисленню. Можна лише припустити, що їх по всьому світу існує не менше 400-500.

В основному гейхери, гейхерели і тіарели - рослини декоративно-листяні, і часто сам кущик здалеку виглядає як незвичайна квітка, "квітка гейхера".. Проте витончені дрібні квіти надають кущикам особливої чарівності, і можуть довго стояти як зрізання в декоративних композиціях. Також є і сорти, народжені тішити саме цвітінням. Пухнасті шапки та хмари дрібних суцвіть, що ширяють над фоном листя, виглядають просто неймовірно.

Щоб спробувати хоча б частково перерахувати те різномаіття кольорів листя, які може подарувати гейхера кожному саду, спробуємо розташувати їх у порядку кольорів веселки: Червоні, Рожеві, Кавові, Помаранчеві, Жовті, Зелені, Сріблясті та блакитно-сріблясті, Фіолетові, Чорні. строкатих кольорів, у різних поєднаннях. І це ми ще не згадали про форму листа, структуру візерунка і тип поверхні листа. Є сорти гейхер з атласним листям, оксамитовим, шовковим, з бронзовим, золотим відливом, з напиленням срібла, патиновані - всіх не перелічиш.

Середній розмір кущика гейхери – до 40 см у діаметрі та до 35 см у висоту, висота квітконосів зазвичай не перевищує 50-70 сантиметрів. Існують компактні сорти, наприклад, крихта Коко, та сорти-гіганти, наприклад, XXL. Широка гама кольорів дозволяє застосовувати ці рослини в ландшафті в масі якостей - обрамлення доріжок, підбивання хвойників, клумби і т.д. А тривалість збереження кольору дає можливість отримати ефект безперервно квітучої клумби весь сезон.

Також гейхерели можуть похвалитися ампельними формами, що дозволяють створювати спадаючі композиції та яскраві кашпо. Тіарелли в основному використовуються як почвопокровники, нерідко декоративно квітучі - як уже зазначалося вище, біла або рожева хмара, що ширяє над землею, заворожує.

Схоже, гейхери мають і цілющі властивості – зустрічається інформація, що порошок з висушеного кореневища за старих часів використовувався як ранозагоювальний засіб, і як засіб лікування розладу шлунка, хоча достовірних медичних підтверджень цьому немає. Але на користь цієї теорії говорить той факт, що собаки рідко відмовляються від можливості закусити листочком, а то й цілим кущиком. У європейських розплідниках гейхер навіть зустрічаються попередження, що у гості вони приймають лише вихованих собак;)

Гейхери добре поєднуються з іншими багаторічними та однорічними рослинами та використовуються у ландшафтному дизайні для створення яскравих та ефектних композицій. Вони можуть застосовуватися для створення альпійських гірок, клумб, міксбордерів, рабаток та бордюрів. Гейхери також можна використовувати для прикраси балконів, веранд та терас.

Гейхера – для сонця чи для тіні?

Де висаджувати гейхеру? Чи можна висаджувати гейхери на сонці? Це питання нам ставлять чи не щодня. Інтернет сповнений застарілих статей і байок на цю тему, в яких гейхери і гейхерелли описуються як тінелюбні скромні, що не виносять денного світла. Ці байки беруть початок, можливо, з доінтернетівського джерела, коли такої великої кількості сонцестійких сортів гейхер ще просто не було.

Дикі гейхери, прабатьки сучасних сортів, дійсно віддають перевагу тінистим місцям, де можна вчепитися за скелі вздовж річки, і отримувати вологу і харчування буквально з повітря. Але сучасна селекція подарувала світові ландшафтного дизайну десятки сонцестійких сортів, багато з яких можуть рости навіть на самому пеклі, зрозуміло, в межах своєї кліматичної зони – зазвичай це зони з 4-ї по 9-у за класифікацією USDA.

Наша колекція гейхер, гейхерелл і тіарелл відсортована за сонцестійкістю, і ви можете відразу перейти в розділ, що вас цікавить:

Сорти для сонця

Сорти для ажурної тіні та напівтіні

Сорті для напівтіні та тіні

Як доглядати гейхери, гейхерели та тіарели?

Як доглядати гейхеру? Чи складне вирощування гейхери? Догляд за гейхерою в ціле нескладний. Гейхери, гейхерелли і тіарелли - рослини невибагливі, майже невибагливі до кислотності ґрунту та добрив, і досить морозостійкі. Морози до -10°С вони переносять без будь-яких пошкоджень, якщо температура опускається нижче -15°С, бажано вкрити хоча б гілками для затримання снігу. Також зимуючим гейхерам може пошкодити холодний осінній або весняний вітер, що висушує вологу з кореневища та розеток.

Один з найкращих варіантів – мульчувати кущики корою, а на зиму підгрести кору до куща так, щоб укрити кореневища та точки зростання.

Коли висаджувати гейхеру, гейхерелу та тіарелу? Відповіть на це питання вкрай проста - наші вкорінені, здорові саджанці висаджуйте, допоки в землю встромляєтья лопата. Завершити живцювати гейхеру радимо у вересні. Навесні та наприкінці осені захистіть кущик від морозного вітру. Для цього зазвиай достатно нагрести мульчу на центр кущика. За листя не переживайте - взимку це додатковий утеплювач, а з весни відросте нове.

Який ґрунт потрібен гейхері та як її поливати? Гейхери толерантні до короткочасного пересихання ґрунту, хоча у спеку їх бажано поливати щодня, увечері під корінь, щоб на листі не залишалися краплі, які можуть зберегтися до ранку та сприяти сонячному опіку. Гейхера не переносить застій води, тому краще її висаджувати в пухкий, проникний ґрунт і забезпечити дренаж на глибині 20-25см. Тяжкі, глинисті ґрунти та чорноземи бажано полегшити додаванням торфу або агроперліту в пропорції 1:1. Не можна додавати пісок у глинисті ґрунти – ви отримаєте подобу бетону, в якому гейхера не зростатиме і занедужає.

Як удобрювати гейхеру? Інтенсивного добрива гейхери, гейхерелли та тіарели не приймають. Усі дозування магазинних добрив слід зменшити вдвічі, і поділити на 2-4 прийоми з інтервалом на тиждень. А органічні “сільські” добрива на кшталт гною і зовсім неприйнятні – провокуються кореневі гнилі та кущик занедужує.

Оптимальна погода для більшості цих багаторічників - "гірський клімат": температура +15 - +25 `C, помірна вологість та легка тінь у години полуденної спеки. Хоча на сьогоднішній день виведено низку сортів, які можуть зростати на самому пеклі, наприклад, сорти «Обсидіан» та «Чорна перлина».

Гейхери, гейхерелли та тіарелли широко застосовуються в ландшафтному дизайні по всьому світу. Їх також можна вирощувати і в горщиках, хоч у цьому є певна специфіка. На нашу радість, ці чудові багаторічники нарешті стають популярними і в Україні. Тому ми бажаємо, щоб вони росли у кожному дворі, на кожній клумбі! А ми вам у цьому допоможемо ;) Запитуйте, завжди підкажемо!

Бережіть точку зростання вашої гейхери!

Один із важливих аспектів догляду за гейхерами, гейхереллами та тіареллами – це глибина їх висадки. Занадто високо - у рослини швидко розвинеться "пальмовість", особливо у схильних до пальмовості сортів, а це загрожує весняним висушенням чи зимовим обмороженням. Занадто низько - земля при поливі може приховати точку зростання гейхери, і рослина загальмується у розвитку, а то й захворіє. Адже навіть 1 міліметр землі поверх точки зростання затримає розвиток саджанця приблизно на 7-10 днів. Точка зростання знаходиться в центрі розетки листя і є найважливішою частиною рослини. Саме від неї залежить швидкість росту та формування нового листя. Слідкуйте, щоб вона не була засипана землею або закидана старим листям. Ми рекомендуємо висаджувати гейхери, гейхерели та тіарели так, щоб точка зростання знаходилася над землею на висоті 5-10мм.

Як тільки з точки зростання забираються перешкоди, гейхера відразу ж активно зростає. Зайву землю легко прибрати несильним струменем води. Використовувати механічні інструменти небажано, щоб не пошкодити паросток.

Підібрати сорти та придбати саджанці гейхер в інтернеті з доставкою по Україні ви можете на цій сторінці.

Для перегляду каталогу гейхер замовлення саджанців переходьте на сторінку замовлення.

Якщо щось незрозуміло з процесом оформлення замовлення, читайте детальну інструкцію.

Детальніше про дохгяд гейхер, гейхерел та тіарел читайте у нашому  керівництві з догляду.

Радимо ознайомитись з нашим посібником з вибору та замовлення гейхер, гейхерел, тіарел.

Також зверніть увагу на спеціалізовані добрива для гейхер.

З любов'ю, ваш Heucherium.UA

(С) 2021-2023. Heucherium – зареєстрована торгівельна марка. Всі права захищені.